Niedoceniany przez wiele osób beton odkrywa swoje uroki. Kojarzony jest przez wiele osób z monstrualnymi budowlami. Poszukiwanie nowych metod w aranżacji wnętrz zwróciło się w stronę betonu. Kojarzony ze swoją surowością dzięki nowoczesnym technikom zyskuje uznanie u coraz większego grona projektantów.
Betonowe posadzki polerowane
Nowoczesna technologia pozwala na coraz to wszechstronniejsze użytkowe zastosowanie. Kiedyś w budownictwie powszechne było tak zwane „wypalanie” betonu. Dzięki zastosowaniu tej metody uzyskiwano w miarę gładką powierzchnie. Była to metoda potrzebująca wprawnej ręki fachowca i odpowiedniego czasu w jakim mogła zostać wykonana. Stosowanie ręcznego zacierania podczas powierzchniowego „wypalania”wymagało dużego wysiłku fizycznego. Najczęściej ten rodzaj posadzki wykonywany był w piwnicach czy pomieszczeniach gospodarczych większości domów. Dobrze wykonana posadzka przy zastosowaniu tej metody spełnia swoje zadanie przez wiele lat. Jest łatwa w utrzymaniu.
Dziś tą pracochłonną ręczną pracę z powodzeniem zastępują urządzenia do polerowania.
Odpowiednio przygotowany beton w zależności od przeznaczenia przyszłej posadzki zasypuje się specjalnymi posypkami. Po wykonaniu tej czynności zaciera się warstwę wierzchnią. W celu uzyskanie równej gładkiej powierzchni po uzyskaniu odpowiedniej twardości betonu wykonuje się polerowanie. Do polerowania używa się specjalnych szlifierek planetarnych. W celu uzyskania odpowiedniej powierzchni posadzki, szlifowanie odbywa się w kilku etapach z zastosowaniem zmiennych kamieni szlifierskich.
Polerowanie betonu dostarcza również wielu możliwości w aranżowaniu wnętrz mieszkalnych. W tym celu wykonując polerowanie wykorzystuje się odpowiednio zestawione kolorystycznie mieszanki posypek. Dzięki tej metodzie można uzyskać gładką, lśniącą, różnokolorową powierzchnię. Posadzka kolorystycznie zaprojektowana w niczym nie przypomina surowości betonu. Ze względu na relatywnie niskie koszty i oryginalność, metoda ta znajduje coraz więcej zwolenników. Można ją z powodzeniem stosować w mieszkaniach jak i w ekskluzywnych wnętrzach użyteczności publicznej.
Renowacja posadzek betonowych
W wielu przypadkach w celu uzyskania odpowiedniego wyglądu starej posadzki betonowej, wykonuje się polerkę renowacyjną. Dzięki zastosowaniu szlifierki planetarnej można każdej starej powierzchni betonowej nadać bardzo gładką jednolicie wypolerowaną powierzchnię.
Renowacja starych posadzek betonowych poprzez polerowanie jest najtańszą metodą przywracania powierzchniom betonowym świeżości i gładkości. Bardzo skuteczna i uniwersalna metoda obróbki betonu. Dzięki zastosowaniu specjalistycznego sprzętu można dokonać prac naprawczych i odtworzeniowych uszkodzonych posadzek betonowych. Metoda polegająca na zastosowaniu obróbki skrawaniem pozwala na skuteczne usunięcie starych powłok malarskich i żywicznych z powierzchni betonowych. Kolejną czynnością jaką można w ten sposób wykonać jest precyzyjne wycięcie uszkodzonych powierzchni betonowych. Dzięki temu możliwe jest wykonanie uzupełniających miejscowych prac naprawczych bez konieczności zrywania całej powierzchni betonu.
Metoda frezowania powierzchni betonowych jest stosowana we wszelkiego rodzajach pracach polegających na przywracaniu pierwotnej powierzchni na posadzkach.
Renowacja posadzek przemysłowych
Wszelkie prace związane ze szlifowaniem, polerowaniem, frezowaniem posadzek betonowych znajdują szerokie zastosowanie. Największymi odbiorcami tego rodzaju prac są zakłady przemysłowe. Dzięki nowoczesnym metodom możliwe jest wykonanie szerokiego zakresu prac renowacyjnych powierzchni posadzek w halach produkcyjnych, magazynowych. Jest to najszybsza i najtańsza metoda na doprowadzenie posadzek do pierwotnego wyglądu. Dzięki temu można uniknąć problemów i wysokich kosztów związanych z wymianą posadzek betonowych.
W wielu obiektach użyteczności publicznej jak i w domach mieszkalnych, posadzki wykonane są z różnych kamieni naturalnych.
Najpopularniejszymi posadzkami są posadzki marmurowe. Marmur ze względu na swoje właściwości ulega częściowej degradacji na powierzchni. Marmur jest miękki w związku z tym posadzka z niego wykonana po określonym czasie użytkowania traci na swojej gładkości. Drobinki piasku zawierające bardzo twardy kwarc, wnoszone wraz z butami do pomieszczeń z biegiem czasu pozostawiają ślad w postaci zarysowań. Zarysowania wypełniają się kurzem i innymi zabrudzeniami. Intensywna eksploatacja powoduje zmatowienie powierzchni marmuru. Dodatkowo stosowanie różnych środków konserwująco-myjących nie pozostaje obojętne na wygląd marmurowych posadzek.
Podobnie dzieje się w przypadku posadzek wykonanych z innych kamieni takich jak granit, lastryko, piaskowiec.
Najprostszą i najskuteczniejszą metodą na przywrócenie posadzkom kamiennym pierwotnego blasku jest wykonanie polerki. Stosując specjalistyczne szlifierki, polerki wyposażone w kamienie szlifierskie o precyzyjnie dobranej gramaturze i kilkuetapowym cyklu polerowania, posadzki nabierają pożądanego wyglądu.