Posadzki kamienne od czasów starożytnych zdobiły wnętrza wielu budowli. Granit, marmur, piaskowiec to najczęściej wykorzystywane materiały budowlane. Kamień w różnej postaci towarzyszył człowiekowi od początku istnienia gatunku ludzkiego. Początkowo wykonywano z niego najpotrzebniejsze przydatne człowiekowi przedmioty. Wraz z rozwojem człowieka i zwiększaniem jego potrzeb kamień obok drewna zaczął dominować w budownictwie. Człowiek doceniający trwałość materii skalnej znajdował dla niego coraz większe zastosowanie.
Budowle władców, możnych wyposażano w posadzki z granitu, marmuru, piaskowca. Najchętniej sięgano po ten rodzaj kamienia jaki był najłatwiejszy do pozyskania. Z biegiem lat zaczęto przykładać coraz większą wagę do uroku poszczególnych skał. I to można przyjąć za początek dominacji marmuru.
Marmur i posadzki marmurowe.
Marmur jest skałą pochodzenia metamorficznego powstały z wapienia. Najkrótsza z możliwych definicji. Za najbardziej znane i uznane uważane są marmury włoskie i nie ustępujące im w niczym kurdyjskie. Dzięki swojemu organicznemu pochodzeniu i strukturze łatwo daje się go ciąć.
Właściwości marmuru wpłynęły na jego popularność, zwłaszcza w odniesieniu do posadzek. Najstarsze historyczne budowle wyposażane były właśnie w marmurowe posadzki. Od początku stosowania w budownictwie wykorzystywano kawałki kamienia lub przycinane na odpowiedni rozmiar płyty. W dawnych czasach posadzki marmurowe w celu nabrania odpowiedniego połysku polerowano ręcznie. Była to bardzo żmudna i uciążliwa praca. Dziś wszelkie prace polegające na obróbce marmuru włącznie z jego renowacją wykonuje się za pomocą specjalistycznego sprzętu.
Polerowanie marmuru.
Polerowanie posadzki marmurowej przeprowadza się z dwóch powodów. Pierwszy to nadanie odpowiedniego blasku po położeniu posadzki. Polerując marmuru niweluje się wszelkie drobne niewidoczne gołym okiem zarysowania powstałe podczas montażu. Polerowanie nowej posadzki jest też przedostatnim elementem, po którym wykonuje się jedynie zabezpieczenie środkami impregnującymi.
Krystalizacja posadzki.
Posadzkę gładką i lśniąca jak lustro uzyskuje się poprzez proces krystalizacji. Marmur jest miękką skałą na powierzchni której nawet po dokładnie wykonanym polerze pozostają drobne rysy. W pierwszym momencie zarysowań nie widać gołym okiem. Dopiero po pewnym czasie eksploatacji, kiedy drobne rysy wypełniają się kurzem i innymi zabrudzeniami, posadzka traci swój blask i zaczyna matowieć. Chcąc uniknąć tego zjawiska należy posadzkę poddać krystalizacji. Proces ten uzyskuje się nanosząc na powierzchnię wypolerowanej posadzki odpowiedni środek chemiczny.
Na powierzchni marmuru tworzą się drobne kryształki węglanu wapnia. Stosując odpowiedni środek krystalizujący, drobinki marmuru ulegają rozpuszczeniu. Dzięki temu na powierzchni rozpuszczona materia wnikając w drobne uszkodzenia zamyka je i przemieniają się w twarde związki węglanu wapnia.
Krystalizację posadzki wykonuje się używając w tym celu specjalnego urządzenia. Profesjonalna maszyna wciera w powierzchnię kamienia specjalny środek chemiczny.
Proces krystalizacji wykonuje się zarówno na świeżo wykonanych posadzkach jak również na posadzkach podlegających renowacji.
Dzięki stosowaniu odpowiednio dobranych preparatów chemicznych i wykonywaniu zabiegu profesjonalnym sprzętem, krystalizacji można poddać każdy rodzaj posadzki kamiennej. Marmur, granit, piaskowiec, trawertyn, lastryko poddane krystalizacji osiągają maksymalną odporność na najbardziej intensywną eksploatację, zachowując lustrzaną gładką i lśniąca powierzchnię.
Renowacja posadzki.
Każdy rodzaj posadzki niezależnie czy wykonany z betonu polerowanego czy z kamienia, po okresie intensywnej eksploatacji, powinien zostać poddany renowacji. Renowacja umożliwia zachowanie dobrego wyglądu posadzki i zabezpiecza ją przed postępującym niekontrolowanym zniszczeniem eksploatacyjnym.
Najtrwalszy kamień podlega pewnym procesom niszczącym wywołanym przez czynniki naturalnego środowiska, użytkowanie czy mechaniczne uszkodzenia. Chcąc jak najdłużej zachować pierwotny wygląd, należy wykonywać co pewien czas okresową renowację i konserwację posadzek.
Prawidłowo wykonana renowacja posadzek powinna składać się z kilku cykli:
– Pierwszym podstawowym jest oczyszczenie i mycie posadzki.
– Następny krok to uzupełnienie ubytków w posadzce – czynność tą wykonuje się używając np. mieszanki pyłu marmurowego z odpowiednią żywicą w przypadku posadzki marmurowej.
– Szlifowanie miejsc drobnych napraw.
– Szlifowanie posadzki. Szlifowanie powinno być przeprowadzone kilka razy za pomocą odpowiednio kolejno dobranych kamieni o różnej gradacji.
– Oczyszczenie z pyłu po szlifowaniu.
– Polerowanie posadzki marmurowej.
– Krystalizacja lub impregnacja posadzki za pomocą specjalistycznych produktów.
Posadzka kamienna po prawidłowo wykonanej renowacji uzyskuje pierwotny wygląd. Cykliczne konserwacje i renowacje zapewniają na długi czas estetyczny wygląd każdemu pomieszczeniu, w którym zostały wykonane.